Platformy przyschodowe dla niepełnosprawnych – co to jest i jak ją zastosować?

9 marca 2021

Spis treści:

  1. Czym jest platforma przyschodowa?
  2. Konstrukcja i działanie platformy dla niepełnosprawnych
  3. Typy platform przyschodowych
  4. Platformy przyschodowe – dla kogo?
  5. Ile kosztuje platforma przyschodowa dla niepełnosprawnych?

Udogodnieniem, które umożliwia bezpieczne i komfortowe poruszanie się osób niepełnosprawnych w budynkach bez windy, są specjalne platformy przyschodowe. Choć zwykle mają one zastosowanie w obiektach użyteczności publicznej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki system transportowy zainstalować również w budynku mieszkalnym. Zainteresowany? Z tego artykułu dowiesz się, czym jest platforma przyschodowa dla osób niepełnosprawnych i jakie rodzaje tych urządzeń oferuje rynek. Na jakie koszty trzeba się przygotować, chcąc zainwestować w tego typu rozwiązanie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej – sprawdź!

Czym jest platforma przyschodowa?

Dedykowane niepełnosprawnym platformy przyschodowe to rodzaj samoobsługowych urządzeń dźwigowych, przystosowanych do transportowania pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Znajdują one zastosowanie w budynkach, w których ze względów konstrukcyjnych lub finansowych nie ma możliwości budowy windy czy specjalistycznej rampy. Tego typu konstrukcje sprawdzają się zarówno w przypadku schodów prostych, jak i krętych – architektura pomieszczenia nie stanowi większego utrudnienia do ich montażu.

W zależności od rodzaju urządzenia, jego maksymalny udźwig może wynosić od ponad 200 do nawet 300 kilogramów, co zapewnia pełen komfort korzystania z platform przyschodowych osobom o dowolnej budowie ciała. Dodatkowe barierki zabezpieczają transportowanego, eliminując ryzyko ewentualnego upadku.

Konstrukcja i działanie platformy dla niepełnosprawnych

Większości dostępnych na rynku platform dla osób niepełnosprawnych budowanych jest z lekkich tworzyw: głównie aluminium oraz stali nierdzewnej. Wszystko po to, by cały system transportowy stanowił jak najmniejsze obciążenie dla ścian konstrukcyjnych budynku. Alternatywnym sposobem mocowania jest przytwierdzenie szyn wraz z poruszającym się po nich podestem do specjalnych słupów mocujących. Konstrukcja takiego urządzenia jest składana, dzięki czemu nieużytkowana, zajmuje bardzo niewiele miejsca. Platformy przyschodowe umożliwiają bezpieczny transport osób na wózkach inwalidzkich przez poszczególne stopnie schodów. Dopasowane są niemal do każdego rodzaju wózka!

Podstawową zaletą tego typu rozwiązań jest ich prosta obsługa – dzięki niej, osoby niepełnosprawne mogą korzystać z platform przyschodowych samodzielnie. Urządzenia tego typu wyposażone są w elektroniczny system, którym użytkownik może sterować za pomocą intuicyjnego panelu kontrolnego. Zastosowanie ruchomego podestu skutecznie rozwiązuje problemy komunikacyjne w obiektach takich jak m.in.:

  • banki,
  • urzędy,
  • placówki służby zdrowia,
  • sklepy,
  • biura i instytucje kultury,
  • szkoły oraz uczelnie.

Jednocześnie, zaletą platformy dla osób niepełnosprawnych jest jej uniwersalne zastosowanie, pozwalające na sprawne pokonywanie schodów niezależnie od rodzaju posiadanego wózka inwalidzkiego.

Typy platform przyschodowych

Za zasilanie całego systemu w większości dostępnych na rynku modeli odpowiada akumulator. To bardzo ważne udogodnienie, które zapewnia niezawodne działanie windy nawet pomimo przerw w dostawach prądu. W zależności od potrzeb i uwarunkowań konstrukcyjnych panujących w budynku platforma przyschodowa dla osób niepełnosprawnych może poruszać się po torze prostym lub krzywolinijnym. To oczywiście najbardziej podstawowa klasyfikacja. Podział urządzeń uwzględnia również te do użytku wewnątrz i na zewnątrz budynków. W tym drugim przypadku ważne jest odpowiednie zabezpieczenie samego podestu, jak i całej konstrukcji oraz sterowania przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych.

Podesty proste wykorzystywane są przy tradycyjnych schodach bez dodatkowych załamań czy przerw na półpiętrach. Z kolei przy stopniach zabiegowych lub spiralnych niezbędne będzie zastosowanie platformy krzywolinijnej, dostosowanej do niestandardowego toru jazdy. W takim przypadku szyna przyschodowa może być wygięta w dowolnym kierunku, pod każdym kątem. Ten typ platform znajduje zastosowanie również, jeśli chodzi o schody wyposażone w podesty na półpiętrach.

Platformy przyschodowe – dla kogo?

Platforma schodowa dla osób niepełnosprawnych będzie istotnym udogodnieniem dla każdego, kto ze względu na trudności w samodzielnym poruszaniu się, zmuszony jest do korzystania z wózka inwalidzkiego. Warto w tym miejscu dodać, że sama konstrukcja i maksymalny udźwig takiej windy, umożliwiają bezpieczny transport zarówno pojedynczo, jak i z opiekunem. Czy jednak urządzenia przyschodowe zarezerwowane są wyłącznie dla osób na wózkach inwalidzkich? Oczywiście, że nie – równie dobrze sprawdzają się w przypadku osób starszych oraz wszystkich tych, którym choroby oraz inne ograniczenia uniemożliwiają samodzielne, bezpieczne pokonywanie nawet niewielkiej liczby stopni.

Podsumowując, do najważniejszych zalet opisywanego rozwiązania należą m.in.:

  • możliwość instalacji przy schodach o dowolnej konstrukcji,
  • bezpieczeństwo poruszania się dzięki dodatkowym barierkom,
  • konstrukcja, która po złożeniu nie zajmuje wiele miejsca,
  • montaż wewnątrz oraz na zewnątrz budynku,
  • wysoki udźwig maksymalny, umożliwiający transport osoby wraz z opiekunem,
  • zasilanie akumulatorowe – niezależne od dostaw prądu z sieci,
  • panel kontrolny umożliwiający łatwe, samodzielne sterowanie.

Ile kosztuje platforma przyschodowa dla niepełnosprawnych?

W przypadku urządzeń dźwigowych, montowanych w budynkach, cena konstrukcji zazwyczaj warunkowana jest przez kilka czynników. Maksymalne obciążenie oraz sposób montażu muszą zostać dopasowane do konstrukcji obiektu. Ważne jest również to, jaki typ schodów znajduje się w budynku i jaką wysokość musi pokonać osoba niepełnosprawna. Wszystko to sprawia, że montaż platformy przyschodowej wymaga dedykowanego projektu, w celu maksymalnego dostosowania jej parametrów. Przed jego sporządzeniem należy zlecić wykonanie ekspertyzy inżynierskiej, która określi podstawowe warunki instalacji. Ceny realizacji platform krzywolinijnych zazwyczaj są wyższe od kosztu platform poruszających się po prostym torze. Ostatecznie taka inwestycja może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że w dalszym ciągu pozostaje ona niższym wydatkiem niż budowa tradycyjnej windy. W razie jakichkolwiek pytań – zapraszamy do kontaktu.